Przejdź do treści

Rowerowa Strona Spartan

Krym 2002

Petersburg 2001

Lwów 2000

Rzym 1999

Suwałki 1998

Bałtyk 1997

Zakopane 1996

O nas

Spartanin (gr. Sparte = Sparta)
1. Spartanin mieszkaniec, obywatel starożytnej Sparty.
2. przen. człowiek o skromnych wymaganiach, unikający wygód i zbytku, odznaczający się surową dyscypliną wewnętrzną, prostotą, odwagą.

Trudno określić, kiedy powstaliśmy. Nasz opiekun - salezjanin ks. Henryk, profesor, autor wielu świetnych książek - jeździ z młodzieżą na rajdy na rowerach od ponad trzydziestu lat. Jeździli z nim rodzice niektórych z nas. Trzon naszej obecnej grupy (tzw. stara gwardia lub generalicja - awans po przejechaniu pięciu rajdów na rowerach) powstał w czasie rajdu do Zakopanego w 1996r. i tworzą go: Boreal, Ekspres, Krzysiek i Treker. Po każdym wakacyjnym wypadzie skład ekipy się zmienia - część ludzi wybiera inne formy wypoczynku niż jazdę na rowerze (lub z rożnych powodów nie może z nami jechać), a na ich miejsce pojawiają się nowe osoby.

Zanim pojawił się pomysł stworzenia naszej strony internetowej, nie mieliśmy nazwy. Po prostu nie była potrzebna - każdy mówił: "Jadę z księdzem Henrykiem na rowerze" i wszystko było wiadomo. Jednak przy rejestrowaniu witryny, doszedłem do wniosku, że jakaś nazwa jest wskazana. Początkowo była to "Rowerowa Strona Rajdowców z Wrocławia". Potem na myśl przyszedł termin "Spartanie". Inspiracją stało się często padające w czasie rajdów powiedzenie ks. Henryka: "Jesteście na wakacjach po spartańsku." Co Padre miał na myśli, możecie się dowiedzieć z tekstu o naszych wakacjach na rowerze. W każdym razie "Spartanie" brzmiało dumnie i wszyscy to zaakceptowali (poza tym nikt nie zaproponował innej nazwy).

Stanowimy grupę młodych ludzi (w wieku od 15 do 27 lat), którzy w czasie wakacji wspólnie jeżdzą na rajdy na rowerach po Polsce (w latach ? - 1998) i Europie (od 1999 roku). Często bywa tak, że w parę osób, już bez ks. Henryka, wybieramy się na krótsze lub dłuższe wycieczki rowerowe po okolicach Wrocławia i nie tylko. Razem wyjeżdżamy rownież w góry, organizujemy imprezy, spotykamy się "na mieście", itd.